Kontynuujemy temat pozwoleń środowiskowych. W poprzedniej publikacji został ujęty temat pozwolenia zintegrowanego, zapraszamy do zapoznania się. W tym poście kolejne zagadnienia środowiskowe.
Jeżeli skala działalności biogazowni nie wymaga uzyskania pozwolenia zintegrowanego, inwestor powinien rozważyć, czy parametry jego działalności nie będą wymagać uzyskania pozwolenia na:
wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi 💧;
wytwarzanie odpadów ♻️;
wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza 🌫️.
W przypadku inwestorów, którzy zamierzają dystrybuować poferment, czyli pozostałość biomasy po przeprowadzeniu procesu biogazowniczego, należy wziąć pod uwagę również uzyskanie pozwolenia ministra właściwego ds. rolnictwa na wprowadzenie do obrotu nawozu organicznego lub organicznego środka poprawiającego właściwości gleby 🌱.
Pozwolenie na wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi 💧
Wprowadzanie ścieków do wód i ziemi jest jedną z sytuacji, które uznawane są za korzystanie z wód wykraczającym poza korzystanie powszechne lub zwykłe z wód. W przypadku, gdy takie działania wykonywane są w związku z działaniem biogazowni, konieczne może być uzyskanie pozwolenia na wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi.
Cel decyzji 🎯
Celem decyzji jest zapewnienie legalnego wprowadzenia ścieków do wód lub ziemi w związku z funkcjonowaniem biogazowni.
Kiedy wymagane jest uzyskanie decyzji? 📅
Funkcjonowanie biogazowni może powodować konieczność uzyskania pozwolenia wodnoprawnego. Dotyczy to między innymi poboru wód powyżej 5 m³ na dobę. Pozwolenie wodnoprawne konieczne będzie także m.in. w przypadku wprowadzania do urządzeń kanalizacyjnych, będących własnością innych podmiotów, ścieków przemysłowych zawierających substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska wodnego.
Powyższe przykłady nie wyczerpują pełnego katalogu przesłanek wymagających uzyskania pozwolenia wodnoprawnego. W związku z tym inwestor każdorazowo powinien dokonać zindywidualizowanej oceny dotyczącej projektu jego inwestycji, opierając się o wymogi wynikające z p.o.ś. i u.p.w.
Organ właściwy do wydania decyzji 🏢
W większości przypadków organem właściwym do wydania pozwolenia wodnoprawnego jest dyrektor regionalnego zarządu gospodarki wodnej Wód Polskich właściwy miejscowo dla realizacji inwestycji. W niektórych przypadkach organem właściwym jest dyrektor zarządu zlewni Wód Polskich.
Czas trwania postępowania ⏳
1 miesiąc
Sprawy szczególnie skomplikowane: 2 miesiące od dnia wszczęcia postępowania.
W praktyce termin ten może być dłuższy, gdyż nie wlicza się do niego terminów przewidzianych w przepisach na uzyskanie uzgodnień, opinii, czy też okresów zawieszenia postępowania. Ponadto wydanie decyzji może się opóźnić z innych przyczyn, np. winy strony, czy też przyczyn niezależnych od urzędu, np. konieczności uzupełnienia dokumentacji.
Okres ważności pozwolenia 📜
Pozwolenie wydawane jest na czas oznaczony, nie dłuższy niż 10 lat.
Jaka opłata musi zostać uiszczona za wydanie decyzji? 💵
Opłata za wydanie pozwolenia wodnoprawnego wynosi 237,87 zł.
Opłata skarbowa za pełnomocnictwo wynosi 17 zł.
Jak mogę się odwołać? 📨
Odwołanie od decyzji wydanej przez dyrektora zarządu zlewni Wód Polskich wnosi się w terminie 2 tygodni od otrzymania decyzji do właściwego dyrektora regionalnego zarządu gospodarki wodnej. Odwołanie od decyzji wydanej przez dyrektora regionalnego zarządu gospodarki wodnej wnosi się w terminie 2 tygodni od otrzymania decyzji do Prezesa Wód Polskich. W dalszej kolejności możliwa jest skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego i Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Czy mogę złożyć wniosek elektronicznie? 💻
Wniosek może zostać złożony elektronicznie za pomocą ePUAP. Przed złożeniem wniosku rekomendujemy jednak kontakt z właściwym oddziałem Wód Polskich, aby potwierdzić, czy procedowane są wnioski składane elektronicznie.
Podsumowanie 📋
Działalność biogazowni wymaga uzyskania różnych pozwoleń środowiskowych, takich jak pozwolenia na wprowadzanie ścieków do wód lub ziemi, wytwarzanie odpadów i emisję gazów. Szczególnie istotne są pozwolenia wodnoprawne, które są niezbędne do legalnego funkcjonowania biogazowni. Proces uzyskiwania pozwoleń może być czasochłonny i wiąże się z opłatami, dlatego zaleca się dokładne zapoznanie się z wymaganiami prawnymi i wcześniejszy kontakt z Wodami Polskimi. Przestrzeganie tych wymogów zapewnia zgodność z przepisami oraz ochronę środowiska 🌍.
Comments